MENÜ
FAZLA KİLOLAR ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İLİŞKİLİ Mİ?

Yazılar

FAZLA KİLOLAR ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İLİŞKİLİ Mİ?

Artan corona virüs vakalarından dolayı bu süreçte en merak edilen sorulardan biri de ‘’Kilo vermek bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi?’’ oldu. Biliyoruz hepiniz endişelisiniz, bunca zaman sonra bir adım atarak başladığınız zayıflama sürecini ertelemeyi düşünüyorsunuz. Ancak, yapılan araştırmalar gösteriyor ki artan kilolar da bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiliyor. Hatta bazı çalışmalarda obez bireyler solunum yolları enfeksiyonlarına daha eğilimli bulunmuştur. Bu nedenle bu süreçte vazgeçmemek, aynı anda hem corona virüsle hem de fazla kilolarla savaşmak en doğrusu! 

 

Obezite, bulaşıcı olmayan en yaygın hastalıklardan biridir ve dünya çapında halk sağlığı için büyük bir endişe kaynağıdır. İnsülin direnci ve diyabet, kalp-damar problemleri, yüksek tansiyon veya bazı kanser türleri gibi hastalıklarla köklü ilişkisi bulunmaktadır. 

 

Obezitenin de tıpkı yetersiz beslenme durumu gibi, bağışıklığı düşürdüğü, lökosit sayılarını değiştirdiği bilinmektedir. Çalışmalarda fazla kilolu bireylerde enfeksiyonların daha sık görüldüğü ve vücutta oluşan yaralarında daha geç iyileştiği gözlemlenmiş ve bu da düşük bağışıklık sistemi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca çalışmalar obez hastalarda antikor üretiminin azaldığını göstermiştir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak anlayacağımız üzere, fazla kilolar da diğer yetersiz beslenme durumları gibi bağışıklık fonksiyonunu bozabilir.

 

Obezite ve bağışıklık arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmalarından biri obez çocuklarda ve ergenlerde gerçekleştirilmiştir. İlginç bir şekilde, obez grupta demir ve çinko eksiklikleri görülmüş ve tedavisinden sonra bağışıklık sistemlerinin iyileştiği görülmüştür. 

 

Başka bir çalışmada ise obez bireylerde yağlanma ile bağışıklık arasında doğrudan bir ilişki olduğu görülmüştür. Hem yaşlı kadınlarda hem de yetişkin erkeklerde bağışıklık sağlayan hücre aktivitesi ve vücut yağ yüzdesi arasında ters orantı bulunmuştur. Bu hücreler, viral hastalık ve kansere karşı ilk savunmada önemli bir rol oynamaktadır. Yani vücut yağ yüzdesi arttıkça bağışıklık azalmıştır. Çalışmanın sonucunda obezitenin 60 yaşından büyük kişilerde bağışıklık fonksiyonlarının ve bağışıklığı arttıran hücre aktivitesinin azalttığı görülmüş, bu nedenle yaşlı bireyler için yağ yüzdesindeki fazla artış bir risk faktörü olarak kabul edilmiştir. 

 

Her ne kadar bu süreçte hastalığın etkilerinin yaşlı bireylerde daha yaygın olduğu doğru olsa da aynı zamanda fazla kilolu yetişkinlerde, ergenlerde ve çocuklarda da gözlenebileceğine özellikle dikkat edilmelidir.

 

Yaşam tarzına yönelik düzenlemeler bu zarar verici durumu iyileştirmek için gereklidir. Yani kilo vermek için kararlılığınızı ertelemek yerine şimdi tam zamanı! 

 

 

Her zamankinden; 

Daha sağlıklı daha dengeli beslenin.

Porsiyonlarınıza daha çok dikkat edin.

Daha çok su için.

Daha çok hareket edin.

Diğer Yazılar