MENÜ
UYKU DÜZENİ VE BESLENME

Yazılar

UYKU DÜZENİ VE BESLENME

Düzenli uykunun hem vücut hem de ruhsal sağlık açısından önemi tartışılmaz bir gerçek. Özellikle yorgunluk ve strese birebir olan düzenli uyku, gerçekten dikkat etmemiz gereken bir konu. Günümüzde uyku problemleri gitgide çoğaldı. Araştırmalarda ise 6 saatten az veya 9 saatten fazla uyuyanlarda obezite riskinin daha fazla olduğu görülmüştür.

 İnsan vücudu aslında otomatik olarak uyku saatlerini bilmekte ve buna hazır olacağı zamanlarda "melatonin" adlı hormon ile vücudu uyararak, uyku alarmı vermektedir. İnsanların akşam saatlerinde uyumasını sağlayan hormon, melatonin hormonudur. Bu hormon, gündüz saatlerinde, güneş ışınlarının etkisiyle azalmakta ve insanlar gündüz uykuya dalmakta zorluk çekmektedir. İşte bu yüzden, akşam saatlerinde düzenli uyumak önemlidir. Çünkü akşam saatlerinde uyuyamayan bir kişi, sabah uyumaya çalışsa bile pek bir yarar göremeyecektir.

 

Uykuyu Düzenlemek İçin Ne Yapmalı?

 Öncelikle uykunuzun belli bir düzen içinde, sağlıklı ve kaliteli olması için gün boyu tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Mineral ve vitaminleri gün içerisinde dengeli ve doğru almanız, yağlı gıda ve gazlı içeceklerden uzak durmanız, akşam yatağa girdiğinizde daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak. Dengeli beslenmek aynı zamanda, vücudun kan basıncını dengede tutacak ve uyku hormonu olan melatoninin işlevini arttıracaktır.

 

Vücudunuz sizin tahmin ettiğinizden daha akıllı!

 

·       Bu yüzden uyumadan önce, sabah kalkmanız gereken saate göre, ortalama 10-12 saat öncesinden yemek yemeyi kesmelisiniz.

·      Uykudan hemen önce yemek yemek ve aşırı içecek tüketmek, hem uykunuzu kaçırabilir hem de vücudunuzun bu saati günün başlangıç saati olarak algılamasına sebep olabilir.

·      Özellikle sindirimi zor olan et, şişkinlik yapacak olan bulgurlu besinler ya da kızartma gibi ağır besinler tüketmeniz, uykuya dalmanızı zorlaştıracak ve bu yüzden de uyku kaliteniz etkilenecektir.

·      Yatmadan önce bir bardak papatya, ıhlamur vb. bitki çayları içmenizde fayda var! Bu sayede vücudunuz rahatlayacak ve daha rahat uykuya dalabileceksiniz.

·      Hafta sonları da bu saat dilimlerine dikkat ederek, düzenli bir uyku programı oluşturursanız, vücudunuz bir kaç hafta içerisinde bu düzene alışacaktır. Bu sayede siz uyumak istemeseniz bile düzenli olarak vücudunuz uyku alarmı verecek, uykusuzluk problemi yaşamayacaksınız.

 

Unutmayın: Sağlıklı yaşam için, beslenmek kadar vücudun diğer ihtiyaçlarını karşılamak da önemlidir!

 

Diğer Yazılar