MENÜ
PATATES YİYİNCE, PATATES GİBİ Mİ OLURUZ?

Yazılar

PATATES YİYİNCE, PATATES GİBİ Mİ OLURUZ?

Her hali güzel bir besin değil mi patates? Haşlaması, kızartması, püresi, salatası… Ama patatesin sebze sayılmadığını öğrenince ‘’Ekmekmiş bu da ya!’’ diye yıkılanlardan mısınız?

 

Patates nişasta içeriğinin ve glisemik indeksinin yüksek olması sebebiyle ekmek grubu besinler arasında yer alır. Çiğ haliyle 100 gramı, 1 dilim ekmek yerine geçer. 100 gram patates de yaklaşık 1 yumurta büyüklüğündedir. Bu bilgi sizi üzdüyse demek ki gerçek bir patates seversiniz :)
 

Ama iyi bir dengeleme ile patatese beslenmenizde yer verebilirsiniz. Glisemik indeksi yüksek (yani kan şekerini hızlı yükselten) karbonhidratlı besinlerin yanında kan şekerinizi dengelemek için protein kaynağı bir besin tüketmek gerekir.

 

Örneğin;

 

-Yumurta + Patates: Patatesli omlet, haşlanmış yumurtalı patates salatası

-Patatesli börek + Ayran

-Haşlanmış patates + Yoğurt gibi tabaklar hazırlanabilir.

 

Unutmayın bu öneriler kan şekerini dengeleyip daha uzun süre tok kalmak için! Porsiyonlar tamamen kişiye özel planlanmalıdır.

 

Patates taze, pişmiş ve püre halindeyken glisemik indeksi yüksektir. Kan şekerini hızlı yükseltir ve uzun süre tokluk sağlamaz. Buzdolabında soğutulup tekrar ısıtılırsa glisemik indeksi düşer. Ayrıca patates iyi bir potasyum kaynağıdır. 100 gram patateste 407 mg potasyum bulunur.  Pişirme esnasında kayıplar olabilir. Bunu en aza indirmek için kabuğuyla beraber pişirilebilir.

 

Ayrıca lifli besinler tüketmek de kan şekerini dengelediği için patatesli bir öğünün yanında bol ve yağsız salata veya yeşillik yemek de tokluk sürenizi uzatacaktır.

 

Bir sonraki ana öğününüz de makarna, mantı, dolma gibi karbonhidrat temelli değil de et-tavuk-balık gibi protein temelli bir öğün olursa da gün içinde daha iyi bir denge sağlanmış olur.

 

Kızartma konusuna da gelirsek, fazla yağ çektiği için yaklaşık 15 adet parmak dilim patates kızartmasını 1 dilim ekmek ve 2 tatlı kaşığı yağ gibi günlük beslenmenizde dengelemek gerekir. Bir öneri olarak sıklıkla kızartma tercih etmek yerine fırında daha az yağ ile yapılmış patatesi tercih etmenizi öneririz.

 

 

Sağlıkla kalın.

 

Diyetin Sağlıklı Yaşam Merkezi ile siz de özgürce hafiflemek istiyorsanız 05323953557 numaradan ücretsiz ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Diğer Yazılar