MENÜ
SAĞLIĞIMI KORUYACAĞIM DERKEN KİLO ALMAK

Yazılar

SAĞLIĞIMI KORUYACAĞIM DERKEN KİLO ALMAK

Sağlıklı olmak hayat boyu temel amacımız. Kilo kontrolü yapan kişilerde de sağlık hep önplanda olmalıdır. Ama sağlıklı olma amacıyla nasıl kilo alınabilir?

 

Bu konuya 3 farklı ana başlıkla değinelim.

 

1.     Bağışıklığı Güçlendirmek

 

‘’Kış geliyor bu yüzden meyveyi güzel yiyorum. Hele mandalinayı C vitamini kaynağı olduğu için günde 5-6 tane yiyorum. Bol bol sebze yiyorum. Yoğurtla kefir bağışıklık için çok iyi diyorlar. Her gün mutlaka bol bol tüketiyorum. Her gün 1 kaşık ballı zencefil yiyorum.’’ Buna benzer cümleler kuruyorsanız bir yerde doğru, ama bir yerde de yanlış yapıyorsunuz demektir. Seçtiğiniz besinler doğru ancak porsiyonlarda hata olabilir. Daha çok yemek size daha sağlıklı yapmaz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi geçen haftaki '''Kış Bağışıklığı İçin Nelere Yüklenelim?'' yazımızda da yazmıştık. 

Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.
 

https://www.diyetin.net/yazilar/kis-bagisikligi-icin-nelere-yuklenelim
 

2.     Vitamin-Mineral Yetersizliklerini Tamamlamak

 

Genel bir kan tahlili yaptırdınız, vitamin-mineral eksiklikleriniz ortaya çıktı. Ve beslenmenizde bunlara dikkat etmeye çalışıyorsunuz. Çok güzel! Ancak yine porsiyonlarda aşırıya kaçasanız bu doğru olmaz. Daha fazla et-yumurta yemek bunun yanında bardak bardak portakal suyu içmek demirinizi daha da iyi yapmaz. Her gün düzenli tüketmek, C vitaminini yeşillik ve limon olarak tercih ederek ve çay kahveyi azaltarak demir emilimini artırmak da yeterli olacaktır. Magnezyumum yetersiz çıkmış diye kase kase kuruyemiş yemek yerine her gün ara öğüne bir küçük avuç eklemek yeterli olacaktır. Tabi ki porsiyonlar kişiye göre ve vitamin-mineral eksikliğinin seviyesine bağlıdır. Öncelikle sonuçlarınızı bir hekim ile görüşerek vitamin-minerali takviye olarak almaya gerek var mı öğrenmelisiniz. Daha sonra besinler ile ilgili size uygun porsiyonları bir beslenme uzmanı ile görüşmelisiniz.

 

3.     Sağlıklı Besinler Tüketmek

 

Ama bu nasıl olabilir ? Zararlı şeyleri kestim. Ekmek yemiyorum, tatlı yemiyorum. Su içiyorum. Sadece sağlıklı besinler tüketiyorum. Yaban mersini, brokoli, pancar, hindistan cevizi yağı, yulaf, fıstık ezmesi , chia tohumu, badem unu bunları hiç eksik etmiyorum. Peki sağlıklı besinlerin de karbonhidrat, protein, yağ içeriklerinin olduğunu biliyorsunuz değil mi? Her besinin belli bir besin değeri vardır. Bir besinin sağlıklı olması onu kalorisiz yapmaz. Sağlıklı olduğu için aşırı tüketmek günlük besin değeri alımımızı arttıracağı için kilo almanıza sebep olabilir. Bu konuyu da ayrıntılı bir şekilde, oldukça keyifli olan ''Sen de mi Brütüs?'' yazımızda yazmıştık. 
 

Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://www.diyetin.net/yazilar/sen-de-mi-brutus
 

Bir beslenme uzmanı ile tanışarak kendinize en uygun porsiyonları ve sağlığınızı en iyi nasıl koruyabileceğini öğrenebilirsiniz. Diyetin Sağlıklı Yaşam Merkezi diyetisyenleri ile tanışmak ve ücretsiz ön görüşme randevusu almak için 05323953557 numarayı arayabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar