MENÜ
UYKU VE BAĞIŞIKLIK

Yazılar

UYKU VE BAĞIŞIKLIK

Sağlığınız söz konusu olduğunda, uyku önemli bir rol oynar. Daha fazla uyku kesin olarak hastalanmanızı engellemeyecek olsa da, yetersiz uyku bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Sizi kötü bir soğuk algınlığına veya grip vakasına maruz bırakabilir. 

 

Bazı araştırmalar, yetersiz uykunun vücudun hastalıklara karşı savunma geliştirme yeteneğini azaltabileceğini öne sürüyor. Bir çalışma, sağlıklı uyku düzenine sahip bireylerin bağışıklık sistemlerinin bir virüsü “hatırlamakta” daha iyi olduğunu ve yeterli uyku almayanlara kıyasla virüsün saldırısına karşı gelişmiş bir bağışıklığa sahip olduğunu buldu.

 

Diğer çalışmalar yetersiz uykunun, iltihabı gösteren beyaz kan hücresi sayısında artışa neden olabileceğini göstermiştir. Yeterli uyku almamak, inflamatuar belirteçleri artırabilir, bağışıklık hücrelerini uyarabilir ve iyileşmeyi uzatabilir.

 

 

Uyku ve Sitokinler 

 

Sitokinler uyku sırasında üretilir. Yeterli uyku olmadan, vücudunuz daha az sitokin üretir. Sitokinler enfeksiyon ve iltihaplanmayı hedefleyen bir tür proteindir, etkili bir bağışıklık yaratırlar. Kronik uykusuzluk, vücudunuzun yanıt verme yeteneğini azaltarak grip aşısını daha az etkili hale getirir.

 

Şekerleme yapın 

 

Özellikle grip mevsimi boyunca ve bağışıklığın önemi olduğu bu günlerde sağlıklı kalmak için, günde yedi ila sekiz saat uyku alın. Bu, bağışıklık sisteminizin savaşmasına yardımcı olur ve sizi kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi diğer sağlık sorunlarından korur. Uyku programınız yoğun bir çalışma haftası veya diğer faktörler tarafından kesilirse, kaybedilen dinlenme süresini şekerleme ile telafi etmeye çalışın. Her biri 30 dakikadan uzun olmayan iki kestirmenin (sabah ve öğleden sonra) stresin azalmasına yardımcı olduğu ve uyku yoksunluğunun bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini dengelediği gösterilmiştir. İş günü boyunca yarım saatlik bir şekerleme yapamıyorsanız, öğle yemeği saatinizde ve akşam yemeğinden hemen önce 20 dakikalık bir  şekerleme yapmayı deneyin.

 

Elbette, bağışıklığınızı artırmak ve hastalığa karşı korumak için çözüm sadece çok uyumak değildir. Ellerinizi düzenli olarak sabunla yıkamak, açık havalarda insanlarla yakın temastan kaçınmak, dengeli beslenmek ve bağışıklık önerileri için doktorunuza danışmak gibi…

 

Unutmayın: Mevsimsel bir burun çekmeyle bile karşılaşsanız, vücudunuz iyi dinlenmişse daha hızlı toparlanabilirsiniz.

Diğer Yazılar