MENÜ
HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Yazılar

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Asya ve Pasifik Adaları başta olmak üzere birçok ülke, Hindistan cevizini şifa verici olarak düşünerek "Hayat Ağacı" olarak adlandırmıştır. 

 

Oldukça popular olan hindistan cevizi yağ, bitkisel olmasına rağmen doymuş yağ asitleri içerir. Ancak vücudunuz için iyi olan birkaç sağlıklı doymuş yağdan biridir!

 

Tüm doymuş yağlar, uzun zincirli yağ asitleri olarak kabul edilirken, Hindistan cevizi yağı sadece orta zincirli yağ asitlerinden (MCT) oluşur.

 

·      Orta zincirli yağ asitleri doğrudan karaciğer tarafından alınır ve ketonlara dönüştürülür veya hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı ketojenik diyetlerde de sıkça kullanılır.

 

·      Kolesterol üzerinde olumsuz etkisi yoktur.

 

·      Ateroskleroz ve kalp hastalığı riskini düşürür.

 

·      Karaciğerimiz, vücudumuzda depo edilen yağ hücrelerini hızlıca yıkarak enerji gereksinimi durumunda kullanmamızı sağlar.

 

·      Doymuş yağ olmasına rağmen Hindistan cevizi yağı tüketenlerin kalp hastalığı riskinin azalttığı üzerinde çalışmalar vardır.

 

·      Hindistan cevizi yağının bir başka faydası ise, metabolizma hızınızı arttırarak yağ yakımına yardımcı olmasıdır.

 

·      Alzheimer hastalığı olan kişilerde ve diğer beyin ve sinir sistemi bozuklukları olan kişilerde keton seviyelerini arttırmak için kullanılır.

 

·      Karın çevresi yağlanma üzerinde etkilidir. Yapılan bir çalışmada günde 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi tüketen erkekler, başka herhangi bir diyet değişikliği yapmadan bel çevrelerinden ortalama 2.5 cm kaybetmiştir.

 

1 tatlı kaşığı (5 gr) hindistan cevizi yağı 45 kilokalori içerir. Her besinin aşırı tüketimi sakıncalı olduğu gibi hindisan cevizi yağını da popüler ve faydalı olduğunu düşünerek aşırı tüketmek sakıncalıdır. Kilo alımına ve yağlanmaya sebep olabilir. Kahvenizin içine ekleyerek veya bazı tatlı tariflerinde  kullanabilirsiniz.

Diğer Yazılar