MENÜ
KAÇ ÇEŞİT AÇLIK VARDIR?

Yazılar

KAÇ ÇEŞİT AÇLIK VARDIR?

Bir gün içinde kaç kez karnım aç diyorsunuz hiç düşündünüz mü ? Kendinizi bir gözlemleyin. En az 3-4 kez aç olduğunuzu düşündüğünüze eminim. Peki gerçekten aç mısınız?

 

Bunu anlamak için önce kaç çeşit açlık var ondan bahsedelim.

 

1.Biyolojik Açlık

2. Tat Açlığı

3. Pratik Açlık

4. Duygusal Açlık

 

Biyolojik Açlık

 

Gerçek açlık diyebileceğimiz biyolojik açlık; daha çok karın guruldaması ile kendini gösterir.  Uzun süren biyolojik açlıkta baş ağrısı, kan şekerinin düşmesinden dolayı halsizlik görülebilir.

 

Tat Açlığı

 

Aşerme diyebileceğimiz besinin bir şekilde aklımıza gelmesi, çevremiz tarafından hatırlatılması ile oluşur ve ‘’Ayyy canım ne kadar çok börek istiyor, acıktım.’’ dememize sebep olan açlıktır. Halbuki daha acıkmamış ama bir tadı damağımızda hissetme arzusundan dolayı kendimizi aç sanıyor olabiliriz.

 

Pratik Açlık

Ara öğün açlığı da diyebileceğimiz bu açlık, hafif bir mide kazıntısı ile kendini gösterir. Ana öğünden yaklaşık 2.5-3 saat sonra uygun bir atıştırmalık ile bu açlığı karşılayabiliriz.

 

Duygusal Açlık

Duygusal açlık birçok farklı sebepten kaynaklanabilir.  Biyolojik olarak aç olmadığınız ama sürekli kendinizi atıştırırken bulduğunuz durumlar oluyor mu?

Bu iş stresinden, telaştan, endişeden, mutluluktan dolayı ortaya çıkabilir. Duygularımızı yemekler ile eşleştiririz. Endişeliyken çıtır çıtır sesler çıkaran bir besin yemek sizi rahatlatabilir. Mutluyken tatlı bir besin yeme isteği duyabilirsiniz. Çünkü o an isteğiniz aslında karnınızı doyurmak değil, duygularınızı beslemektir.

 

Çözüm ise açlığınızın hangi açlık olduğunu anlayıp bu anlamda farkındalık kazanmaktır. Bir anda aklınıza bir besin geldiğinde onu ağzınıza atmadan önce birkaç saniye düşünmek ve açlığınızı anlamak size büyük kazanç sağlayacaktır.

 

Daha önce ‘’Duygularını Yemek’’ yazımızda detaylı bir şekilde bahsedilen duygusal açlık konusunu tekrar okumak isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.

 

https://www.diyetin.net/yazilar/duygularini-yemek

 

 

Diğer Yazılar