MENÜ
SAĞLIĞINIZI MANGAL ATEŞİNE ATMAYIN !

Yazılar

SAĞLIĞINIZI MANGAL ATEŞİNE ATMAYIN !

Daha Sağlıklı Seçenekler ve Biraz Ön Hazırlık Kanserojenleri Düşürür ve Lezzeti Artırır !

-       Et yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde, kansere neden olan kimyasallar ürettiği bilinmektedir. Özellikle de kolon kanseri üzerinde ciddi  etkileri vardır. Yüksek sıcaklıklarda kırmızı veya beyaz eti ızgara yapmak, kansere neden olabilecek güçlü maddelerin oluşmasına neden olur.

-       Izgara mevsiminin açıldığı şu günlerde, ateşte pişen etlerin sağlık tehlikeleri konusunda dikkatli olunmalıdır. Izgaraların daha güvenli hale getirilebilmesi için birkaç size birkaç önerimiz olacak


Birinci Adım: Eti Karıştırın

Izgara yapmayı seçtiğiniz etin türü önemlidir. Kırmızı etin yüksek olduğu diyetler (sığır eti, koyun ve kuzu eti), nasıl pişirdiğinize bakılmaksızın kolon kanseri için artan riskle bağlantılıdır. Az miktarda işlenmiş et bile bu riski artırıyor. Bu yüzden mangalda beyaz et de kullanın Unutmayın, haftada 350-500 g  kırmızı etten fazlasını tüketmeyin.

 

İkinci Adım: Marinasyon

Et, kümes hayvanları ve balıkları yüksek ısı altında pişirmek heterosiklik aminler (HCA'lar) ve polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH'lar) oluşmasına neden olur. Bu maddeler, DNA'mıza kanseri daha olası kılan şekillerde zarar verme kabiliyetini göstermiştir. Çalışmalar, etin, kümes hayvanlarının ve balıkların en az 30 dakika boyunca marine edilmesinin HCA'ların oluşumunu azaltabildiğini göstermiştir. Sirke, limon suyu veya şarabı içeren bir karışımın yanı sıra yağ, şifalı otlar ve baharatlar kullanılması çok önemlidir. Etin marine edilmesi HCA oluşumunu azaltmada pişirme sıcaklığını düşürmekten daha büyük bir etkiye sahiptir.

 

 Üçüncü Adım: Kısmen Ön pişirme

Etin bir mikrodalgada, fırında veya ocakta kısmen pişirerek aleve maruz kaldığı süreyi azaltarak, kanser oluşum riskini de azaltabilirsiniz. (Kısmen pişmiş eti derhal ısıtılmış ızgaraya yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, bakterilere ve hastalığa neden olabilecek diğer gıda patojenlerine karşı korunmasına yardımcı olur.)

 

Dördüncü Adım: Eti düşük alevin üzerinde pişirin.

Bunu yapmak hem HCA'ların hem de PAH'ların oluşumunu azaltabilir ve yanmayı minimumda tutmaya yardımcı olur. Yağları ateşten uzak tutarak alevlenmeleri azaltın: görünür yağları etten kesin, kömürleri ızgara kenarına getirin ve etinizi ızgara ortasına pişirin. Son olarak, servis etmeden önce etin kömürleşmiş kısımlarını kesin.

 

Beşinci Adım: Izgaraya Biraz Renk Atın; Izgara sebzelerin tadı harika!

Mangal ziyafetlerinde biraz da sebzelere yer vererek  kırmızı ve işlenmiş etleri azaltabilirsiniz. Renkli sebzeler ve meyveler lif, vitamin ve fitokimyasal denilen bileşikleri içerir Soğan, kabak, patlıcan, biber veya domatesleri ızgarada kalın dilimlerde, ızgara sepetinde veya kebaplar ile deneyin.

 

Diğer Yazılar