MENÜ
POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

Yazılar

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

Polikistik over sendromu (PKOS) kadınlarda androjenlerin (erkeklik hormonlarının) artmasıyla görülen hormanal bir bozukluktur. Ve maalesef gün geçtikçe bu durum artmaktadır.

PKOS'lu kadınlarda yaygın olarak görülen semptomlar:

·      Aşırı karın ağrısı

·      Ciltte koyu, renksiz lekeler

·      Düzensiz adet döngüleri

·      Saç dökülmesi (alopesi)

·      Yüzde ve vücudun diğer kısımlarında aşırı kıllanma, özellikle göbek ve iç uylukta (hirşutizm)

PKOS'lu kadınların yaklaşık % 50-70'i insülin direncine sahiptir. Vücudunuzda üretilen insülin miktarı normale uygun şekilde cevap vermemesi durumunda, sonuç olarak PKOS'lu kadınlar tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklar için risk altındadır. Riski azaltmak için ise diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir.


PKOS'da Beslenme Hedefleri:

·      Her gün ara öğünlerle birlikte 4 ila 6 öğün yapın ve öğünlerde dengeli beslenmeye özen gösterin.

·      Her gün renkli ve çeşitli meyve ve sebzeler tüketin. Örneğin domates, yeşillik, dilimlenmiş salatalık, kırmızı soğan ve biberli salata

·      Kepekli tahıllar tercih edin, iyi bir diyet lifi kaynağıdır, magnezyum ve diğer önemli besin ögelerini de içerir. Tam tahıllı kaynaklar şunlardır kepekli ürünler, bulgur, amarant, tam tahıllı arpa, karabuğday, yulaf, kahverengi pirinç, kinoa, çavdar

·      Yağsız et, kümes hayvanları ve yumurta gibi protein yönünden zengin yiyecekleri tercih edin.  Bu gıdalar doygunluk ve kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olur.

·      Çoklu doymamış yağ aside olan omega-3ten zengin besinleri seçin. Bu besinler yağlı balıklar (somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı, sardalye, ton balığı), tohumlar (keten tohumu, chia tohumu), yağlar ve fındık, ceviz.

·      Süt, yoğurt, süzme peynir gibi yağsız veya az yağlı süt ürünlerini tercih edin.

·      Rafine tahıl ve ilave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekleri sınırlayın.

 

PKOS’ta Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı için Öneriler:

• Egzersiz ve farkındalık gibi stres yönetimi stratejilerini uygulayın stresi azaltmak için pratik yapın.

• Her gece yeterli sürede uyuyun. (6-8 saat)

• Fazla kilolu iseniz, toplam vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10'u arasındaki kilo kaybı insülin direncini ve diğer PKOS semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

• Orta yoğunlukta fiziksel aktiviteye haftada ortalama 3 gün en az 30 dakika boyunca devam edin. Bu, insülin direncini azaltabilir ve kilo kaybını destekler.

 

Diğer Yazılar