MENÜ
BAĞIRSAK DOSTU KEFİR

Yazılar

BAĞIRSAK DOSTU KEFİR

Kefir sütün mayalanması ile elde edilen oldukça faydalı bir içecek. Küçük karnabahar görünümünde olan kefir taneleri kendine özgü probiyotik mikroorganizmalar içerir. Bu  kefir taneleri ile keçi veya inek sütü fermente edilerek kefir elde edilir. Hazır kefir alabileceğiniz gibi kendiniz de evinizde kefir mayalayabilirsiniz. Tadı ayrana benziyor biraz daha ekşimsi.

Kefirin faydalarından bahsedecek olursak bağışıklık sistemini düzenleyici, kolesterol düzenleyici, kan şekeri düzenleyici olduğu ve sindirim sistemi üzerindeki etkileri bilinmektedir. Kefirin içerdiği yararlı bakteriler bağırsakların yapısında da bulunur. Bu bakteriler zararlı organizmaların çoğalmasını önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurtta da yararlı bakteriler bulunur fakat  kefir yoğurttan 3 kat daha fazla yararlı bakteri içerir.

Ayrıca besin değeri açısından da zengindir bu nedenle günlük beslenmemizde yer vermemiz gerekir. İyi bir protein ve  B vitaminleri kaynağıdır. Süt ile mayalandığı için kalsiyum içerir kemik gelişimine katkı sağlar.

Besleyici bir içecek olduğundan hamileler, emzikli anneler, çocuklar ve yaşlılar da tüketmelidir. Laktoz intoleransı sebebiyle süt tüketemeyen bireyler de kefiri kolay sindirildiği için rahatlıkla tüketebilirler.

Sindirim sistemindeki yararlı etkilerinden dolayı düzenli kefir tüketimi bağırsak sorunlarına yardımcı olarak sağlıklı bir sindirim sistemine katkı sağlar. Uzun süreli tokluk sağladığı için de dolaylı olarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

Günde 1 su bardağı kefiri ara öğününüzde tüketebilirsiniz.

Diğer Yazılar