MENÜ
KURKUMİN NEDİR?

Yazılar

KURKUMİN NEDİR?

Zerdeçalın ana maddesi olan ‘’kurkumin’’ sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Zerdeçal ayrıca halk arasında ‘’Hint safranı ve turmerik’’ olarak da bilinir. Uzun yıllardır geleneksel tıpta iyileştirici gücünden faydalanılan zerdeçal bizim mutfağımıza sonradan girdi. Özellikle korona virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte bağışıklık için de sıkça karşımıza çıkar oldu. Hatta zerdeçaldan elde edildiğini bilmeden, direkt kurkumin olarak bilip kullananlar bile var.

 

Zerdeçal bir baharat olmasının ötesinde birçok faydası vardır.

 

·      Antioksidandır. Bağışıklık Sistemini güçlendirir.

 

·      Hastalıklara karşı koruyucu ve kalp sağlığını iyileştiricidir. Son yıllarda kanser tedavilerinde de kullanılmaya başlamıştır.

 

·      Antiinflamatuardır (iltihap gidericidir). Yani iltihaplı rahatsızlıklarda (kan tahlillerinde CRP yüksekliği olarak görülen) iyileştirici özellikleri vardır.

 

·      Hazımsızlık gibi sindirim problemlerini azaltır.

 

·      Sporcularda ağrı giderici olarak kullanılabilir. Egzersizle birlikte oluşan kas hasarları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

                                                                                                                           

 

Özellikle karabiber ile birlikte tüketildiğinde daha etkili olur. Çünkü kararbiberde bulunan ‘’piperin’’ maddesi kurkuminin vücuttaki emilimini arttırmaktadır.

 

Nasıl kullanabiliriz?

 

~      Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Köri baharatının da içinde vardır.

 

~      Yoğurda veya süte karıştırılabilir.

 

~      Taze hali de yemeklerde, salatalarda kullanılabilir.

 

~      Eğer ciddi bir enfeksiyon rahatsızlığı görülüyorsa da bir uzmana danışarak kurkumin takviyesi olarak kullanılabilir.

Diğer Yazılar