MENÜ
SAĞLIKLI DİYE KALORİSİZ SANDIĞIMIZ GIDALAR 

Yazılar

SAĞLIKLI DİYE KALORİSİZ SANDIĞIMIZ GIDALAR 

Zayıflamaya karar verince özellikle alışverişimize eklediğimiz bazı besinler vardır. Çünkü onlar çok sağlıklıdır ve diyette tüketilmesi gerekir. Üstelik diyet besin kalorisizdir! Bu yanlıştır, çünkü her besinin belli bir enerji değeri vardır. Sağlıklı olması onu kalorisiz yapmaz ve sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmez. 

 

         1.TOHUMLAR 

 

Çörekotu, keten tohumu, chia tohumu gibi tohumlar özellikle popüler olduğundan beri tüketimi arttı. Evet oldukça sağlıklı ama kalorisiz değiller. 10 gramları yaklaşık 45 kalori gibi, 1 tatlı kaşığı yağa denktir. 

 

        2. LİGHT ÜRÜNLER

Özellikle light süt ürünleri, ambalajlarının üzerindeki ibareden dolayı kalorisiz olarak düşünülebiliyor. Ancak light denmesinin sebebi yağ oranının normal olanlara göre çok daha düşük olmasıdır. İçindeki karbonhidrat ve proteinden gelen kalorisi vardır. 

 

       3. FORM BİSKÜVİLER 

 

‘’Ekmek yemiyorum ama form kraker yiyorum.’’ Belki de ekmekten daha fazla kalori alıyorsunuz. Aldığınız paketli ürünün etiket bilgisinden karbonhidrat, yağ, enerji içeriğini kontrol etmek gerekir. 

 

       4. AVOKADO 

 

Yeşil ve sağlıklı olmasından dolayı serbest sanılan avokado aslında sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Çeyrek avokado, 1 tatlı kaşığı yağa denktir ve yaklaşık 45 kaloridir.

 

       5. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

 

Faydalıymış diye ekmeğe banılan her 5 gram (1 tatlı kaşığı) zeytinyağı 45 kaloridir. Aynı şekilde 5 adet zeytin de buna denktir.

 

        6. KIRMIZI KAPYA BİBER 

 

Vitamin içerikleri oldukça yüksektir. Kapya biber en iyi C vitamini kaynaklarındandır.Ancak kırmızı biberin kalorisi yeşil sebzeler gibi düşük değildir. 1 tanesini 1 dilim ekmek kalorisine eşittir. 

 

 

Ayrıca doğal olmayan nar ekşisi, 2 si 1 arada kahveler, şuruplu kahveler de kalorisi olmadığı sanılan ancak belli bir kalorisi olan besinlerdir. Serbest tüketilmesi günlük aldığınız kaloriyi arttırır. ‘’Ben her yediğime dikkat ediyorum, ana öğünlerde çok az yiyorum neden kilo veremiyorum.’’ dediğiniz noktada ‘’kalorisiz sandığınız gıdaları’’ gözden geçirmeniz gerekir. 

Diğer Yazılar