MENÜ
KORTİZON KULLANANLAR NASIL BESLENMELİ ?

Yazılar

KORTİZON KULLANANLAR NASIL BESLENMELİ ?

Kortikosteroidler olarak bilinen ilaçlar böbrek üstü bezlerden salgılanan bir hormon olan kortizole benzer yapıda ilaçlardır. Bu hormonun vücuttaki görevi karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemektir.  Kullanılan ilaçların en çok bilinen ismi ‘’kortizon’’dur.

Vücut yetersiz ürettiğinde ya da hiç üretim yapılmadığında dışarıdan kortizon takviyesi verilmesi gerekir. Sıklıkla bazı tedavilerde tercih edilmektedir. Kortizon kullanan bireylerin ise beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Toplumda kortizon kullananlar mutlaka kilo alır diye bir algı olduğu için bir telaş başlar. ‘’Ne yapmalıyım? ‘’

 

Doğru bir beslenme ile telaş etmenize gerek yok. Adım adım gidelim…

 

Görülebilecek Yan Etkiler Nelerdir ?

·      Kan şekeri düzensizliği, dolayısıyla iştah artışı

·      Tansiyon yüksekliği ve ödem

·      Stres, kaygı

·      Cushing Sendromu: Yağlanmada artış, kemik erimesi gibi sorunlar görülebilir.

·      Potasyum kayıpları görülebilir.

 

Nasıl Bir Beslenme Programı Uygulanmalıdır?

  • Tuz kısıtlanmalıdır. Tüm besinlerden ve yemeklerden gelen tuz sınırlandırılmalıdır. Peynir, zeytin gibi besinlerin tuzsuz olanları tercih edilmelidir.

  • Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ortalama öneri günde 2 porsiyon sebze ve 3 porsiyon meyvedir. Potasyum içeriği yüksek olan besinler tercih edilmelidir. Bunlar muz, ıspanak, yogurt, domates, kurubaklagiller, kuru meyveler vb besinlerdir.

  • Kalsiyumdan zengin beslenilmelidir. Süt, yoğurt, tuzsuz peynir, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından zengin kaynaklardır.

  • Fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

  • Şekerli besinlerden, tatlılardan, aşırı yağlı besinlerden, paketli ürünlerden uzak durulmalıdır.

  • Su tüketimi yetersizse arttırılmalı, günde ortalama 2.5-3 litre olmalıdır.

  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı ve kafein kısıtlanmalıdır.

 

Kortizon kullanıyorsanız ve nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ayrıntılı bilgi ve danışmanlık için bizimle 05323953557 'yi arayarak iletişime geçebilirsiniz. Diyetisyenlerimiz ile ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar