MENÜ
1 TON BUĞDAYDAN 1 KG RUŞEYM!

Yazılar

1 TON BUĞDAYDAN 1 KG RUŞEYM!

Buğday tanesi kepek, ruşeym (embriyo) ve endospermden oluşmaktadır. Buğday ruşeymi buğdayın canlı embriyosundan elde edilir. Esas görevi yeni bitkinin oluşmasını sağlamaktır. Buğday ruşeymi, E vitamini, folik asit, fosfor, tiamin, çinko ve magnezyum aynı zamanda esansiyel yağ asitleri ve yağ alkollerini içeren birçok temel besin öğelerinin kaynağıdır. Çok iyi bir lif kaynağıdır. İnsan vücudunda birçok dokuya yararlı özel bir yapıdadır.

 

Bilinen en yüksek E vitamini kaynağıdır. Bu özellikleriyle bitkisel ilaç, kozmetik, gıda gibi alanlarda kullanılmaktadır. Buğday ruşeymi, ekmek, yoğurt, kek, krep, kurabiyelere ve diğer gıdalara eklenerek kullanılabilir.

 

Ayrıca yüksek antioksidan aktiviteye sahip bileşenlere sahiptir. Çalışmalar ruşeymin insan bağırsağındaki bifidobakterilerinin gelişimine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

 

Ruşeym, %8-14 civarında yağ içerir. Buğday ruşeymi yağı dermatite karşı koruma sağlar, kas ve lenf fonksiyonlarını geliştirir.

 

Ruşeymin sağlık üzerindeki olumlu etkilerine rağmen insan beslenmesindeki kullanımı oldukça düşüktür. Özellikle kardiyo vasküler hastalıklar ve kansere karşı korunmada buğday rüşeymi antioksidanları oldukça faydalıdır.

 

Bu nedenle günlük beslenmede ruşeymli tahıl ürünleri tercih edilebilir .Ya da ara öğün olarak yoğurdunuza ruşeym ekleyebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar