MENÜ
HOCAM BAYRAMDA SERBEST MİYİZ ?

Yazılar

HOCAM BAYRAMDA SERBEST MİYİZ ?

Biz diyetisyenlerin bu hafta en çok duyduğu sorulardan biridir herhalde ‘’Bayramda serbest miyiz?’’ Bir diyetisyen kontrolünde olsa dahi sağlıklı beslenme geçici bir süreç değildir. Hayatınıza uygun bir beslenme modeli için  kendinizi katı kurallardan ve yasaklardan uzak tutun. Tabi ki serbestsiniz tüm beslenmeniz boyunca. Her istediğinizi yiyebilirsiniz ama dengelemek önemli… Neyi, ne kadar ve ne zaman yediğiniz önemli!

Ancak sağlığınız ve kilo yönetiminiz için bu günlerde dikkat etmenizi önerdiğimiz birkaç nokta var:

En önemlisi bayramda veya tatilde en ufak kaçamakta ''Amaaan battı balık yan gider'' demeyin!  Bu sizin hayatınız, sizin bedeniniz.
Onun yerine; ‘'Böyle yapsam daha iyi. Bunu yedim ama şu şekilde dengeleyebilirim.'’ demeniz önemli. Bunu başardığınızda istediğiniz kiloya kavuşacak ve bayram tatil demeden aynı kiloda kalabileceksiniz.

 Ramazanda öğün sayısının düşmesinden dolayı yavaşlayan metabolizmanızı çalıştırmak için güne başlarken sağlıklı bir kahvaltı yapmanız çok önemli. Kahvaltıda yağlı, kızartma türü besinlerden uzak durarak yumurta, peynir, yeşillik, tahıllı ekmek gibi klasik ve besleyici bir kahvaltı daha doğru bir tercih olacaktır.

Azalan su tüketiminizi şimdi arttırma zamanı. Günde 2-3 litre su tüketimini tamamlamalısınız. Çay kahve tüketiminiz ölçülü olsun. Diüretik etkisi olduğu için fazla su kaybetmenize neden olacaktır.

 Bayram sofraları en keyifli olanı... Kalabalık yemekler sohbetler işliğinde keyifli olacağı için yemek süresi de biraz uzun sürer. Bu yüzden farketmeden daha fazla yemiş olabilirsiniz. Bu durumu önlemek için yiyeceğiniz kadarını tabağınıza alıp, yavaş yiyerek de sofranın keyfini çıkarabilirisiniz. 

Ana yemeklerde fırın, ızgara, haşlama , buğulama gibi yöntemler tercih ederek kızartma ve yağlı yemeklerden uzak durun. Sebze ve kurubaklagil tüketmek günü dengelemek için doğru bir tercih.

Geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata ve hamur işleri kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalısınız.

Dört gözle bayram baklavasını beklediğinizi biliyoruz. Tüm ısrarlara rağmen günde 2-3 dilim baklavayı aşmamalı , yanında ise kan şekerinizi dengelemek için 1  bardak süt veya sütlü kahve ile tüketmelisiniz.
Tatlı tüketimi olacağı için bir taneden bir şey olmaz diyebileceğiniz şeker, çikolata, şekerli içecekler tüketmemeye çalışın.

Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif içeriği yüksek olan sebze, meyve ve kurubaklagiller tüketilmelidir. Lif  içeriği yüksek bu besinler aynı zamanda kan şekerinin de hızla yükselmesini engellerler.

 

Şimdiden herkese iyi bayramlar dileriz :)

Diğer Yazılar