MENÜ
1 ÇAY KAŞIĞI TUZ YETER Mİ ?

Yazılar

1 ÇAY KAŞIĞI TUZ YETER Mİ ?

Besin kaynakları içerisinde tuzun önemli bir yeri vardır. Tuz besinlerde lezzet verme, saklama, konserve yapma, dondurma ve buzdolabında saklama yöntemlerinde kullanılmaktadır.

Bazı besinlerin bileşiminde tuz bulunurken ayrıca göllerden, denizlerden ve kayalardan elde edilmektedir. Adı ‘’sodyum klorür’’ olan tuzun %60’ı klor, %40’ı ise sodyumdan oluşur. Tuz serin, kuru ve ışıksız ortamda ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir.  Aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon, ödem, osteoporoz ve kemik kaybı riski oluşturur. Sofralarımızda iyotlu tuz kullanmamız gerekir. Ancak özel durumlarda iyotsuz tuz tüketmesi gerekenler olabilir.

 

Günlük olması gereken maksimum tuz alımı 6 gramdır. Bu da 1 çay kaşığı yapar. Peki 1 çay kaşığı yeter mi ? Aslında iyi bir planlamayla yeter!

 

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin yaptığı çalışmada, ülkemizde günlük tuz tüketiminin 16-18 grama ulaştığı bildirilmiştir. Bu nedenle tuz tüketimimizi azaltmaya dikkat etmeliyiz. Ülkemizde 11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası olarak bilinir.

 

TUZ TÜKETİMİNİ NASIL AZALTIRIZ?

·      Taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin.

·      Hazır paketli ürünlerin etiketlerini okuyun.

·      Sofrada tuzluk bulundurmayın.

·      Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin.

·      Yemekleri  baharatlarla lezzetlendirerek tuz tüketimini azaltabilirsiniz.

·      Turşu, şalgam suyu, ketçap,hardal, zeytin, tuzlu kuruyemiş,salamura, soya sosu gibi besinlerin tuz oranı yüksektir. Uygun tüketimine dikkat edin.

·      Sodyum oranı azaltılmış maden suları tüketiniz.

·      Ara öğünlerinizde tuzlu krakerler vb yerine taze meyve, yogurt, süt vb ürünler tercih edebilirsiniz.

 

Ayrıca tuz çeşitlerini merak ediyorsanız daha önce yazdığımız ‘’Hangi tuzu tüketelim?’’ yazımızı okuyabililirsiniz.

 

https://www.diyetin.net/yazilar/hangi-tuzu-tuketelim

Diğer Yazılar