MENÜ
YALANMIŞ TARTI SONUÇLARI DA...

Yazılar

YALANMIŞ TARTI SONUÇLARI DA...

Tartınızın sizi kandırabileceğinin farkında mısınız? Kilonuz normal sınırlardayken yağlı bir vücudunuz olabilir veya tam tersi kilonuz tartıda fazla çıkıyorken gayet fit bir vücudunuz olabilir.

 

Tartıda gördüğünüz kilonuz ve BKİ’niz normal sınırlar içinde gibi görünebilir. Ancak bu vücut yağ ve kas kütleniz hakkında bilgi vermeyeceği için içinizde saklanan yağ kütleniz hakkında hiç endişe duymayabilirsiniz. Dışardan kendinizi fit sanabilirsiniz ancak içinizde kaslarınızın yerini işgal etmiş yağ dokuları olabilir. Bunu gizlenen bir obezite olarak düşünebilirsiniz.

 

Başka bir durum da kilo ve yağ kütleniz normal olsa bile kan şekeri ve kolestrolünüzün normal olmaması durumudur. Bunun sebebi de yalnızca kalori baz alarak beslenmekten geçebilir. 1 yumurtayla 5 adet sucuk kalori olarak birbirlerine denk olabilirler ancak besin değerleri, sağlık yararları açısından aralarında fark olduğunu unutmamak gerekir. Sağlıklı bir yaşam, normal kan değerleri ve ideal kiloda olmak için sabit kaloride beslenmek yeterli değildir. Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı yaşamın temelidir.

 

Tartının bir başka handikabı ise hiç kilo veremedim diye yakındığınız zamanlarda bu aslında yağ kaybetmediğiniz anlamına gelmeyebilir. Çünkü kilonuz vücut kompozisyonunuzu yani kas/yağ oranınızı göstermez.

 

Tartının maalesef ki bazen sizi kandırabileceğini kabul edin ve motivasyon  engelleri oluşturmasına müsaade etmeyin. Tartıdaki değeri doğru yorumlayabilmek, vücut kompozisyonumuzdan haberdar olmak, yanılgılara kapılmamak için son derece önemlidir. Günlük olarak kilo dalgalanmaları yaşanabilir bu durumda vücudunuzdaki kilonun sadece yağdan ibaret olmadığını lütfen unutmayın. Aynı kiloda olan iki insan dış görünüşe bakıldığında oldukça farklı görünebilir. Bunun sebebi yağ ve kas oranlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklanır. Yağ ve kas oranlarınız vücut kompozisyonunuzu belirler. Ve vücudunuzun nasıl göründüğü kilonuzdan daha çok vücut kompozisyonunuzla ilgilidir.

 

Çünkü tartıya göre, bir kilo bir kilodur. Kaslarımız yağlarımızdan daha ağır değildir ancak vücudumuzda daha az yer kaplarlar, bu nedenle kilonuz değişmediyse bile kas kazandıktan sonra daha zayıf görünebilirsiniz. Aynı kilodayken bile bambaşka görünümde olabilirsiniz.

Diğer Yazılar