MENÜ
BİLİŞSEL PERFORMANS

Yazılar

BİLİŞSEL PERFORMANS

SÜREKLİ AKTİF BİR ZİHİN İÇİN

 

 • Stresli yaşam, koşturmaca, düzensiz beslenme gibi durumlardan dolayı unutkanlığımız hat safhaya çıktı. Daha yorgun ve dalgın bir kafaya sahip olmaya başladık. Aslında beslenmedeki birtakım ufak katkılarla her ne olursa olsun daha dinç ve zinde bir bilişsel performansa sahip olabiliriz. Eğer yazının bu kısmında ilk giriş cümlemi unutuyorsanız hemen konuya girmek gerekiyor demektir.

 • Yapılan çalışmlarda DHA diye adlandırdığımız balık yağının olumlu etkileri bulunmuş. Hatta ilk insanlarda kafa yapıları incelendiğinde kafa tası gelişmiş olan insanların yaşadıkları topraklarda daha fazla DHA’ya rastlandığı görülmüş. Bunun için yağlı balıklardan haftada 2 kez, her gün ceviz veya günde 2 yemek kaşığını geçmemek kaydıyla chia tohumu tüketebilirsiniz. Eğer bunların hiçbiriyle aranız iyi değilse balık yağı da alabilirsiniz. Bunlardan da içeriği DHA oranı yüksek olanları bilişsel performansa biraz daha iyi gelir.
 • Polifenol - flavavoidden zengin gıdalar da hafızaya iyi gelen besinler arasındadır. Kakao, üzüm, zeytinyağı, havuç, narenciye, çilek, elma, brokoli, siyah ve yeşil çay, maydanoz, soya fasulyesi, salatalık, soğan, pırasa, lahana, ıspanak, erik, siyah üzüm, vişne gibi sebze ve meyveler zengin kaynaklardır.
 • B, E ve D vitaminleri de (B vitamini tam tahıllı ürünler; E vitamini kuşkonmaz, avokado, fındık, fıstık, zeytin, hurma yağı, tohum, ıspanak, bitkisel yağlar, buğday tohumuD vitamini güneş) bu konuda önemli yere sahiptir.
 • Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, manganez, kobalt ve molibden içeren besinlerin olumlu etkileri de yine çalışmalar arasındadır. (süt ürünleri, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar, kırmızı et, yumurta, kurubaklagiller, kırmızı meyveler, kabuklu deniz ürünleri, kakao, koyu yeşil yapraklı sebzeler)
 • Kahve - yeşil çay gibi kafein içeren besinlerin uyarıcı etkisini unutmamak lazım. Yapılan bir çalışmada özellikle öğle yemeğinden sonra içilen kahvenin olumlu etkilerinden bahsedilmektedir.
 • Su eksikliği, açlık, unutkanlık, kilo alımı, yorgunluk gibi bir sürü negatif etkisi olan doğal mucizevi bir kaynaktır.
 • Biberiye bitkisi konsantrasyona iyi gelir. Hatta Shakespeare’in sürekli tükettiği ve mitolojide tıp öğrencilerinin başlarına taç yapıp, taktıkları bir bitki olarak da hafızaya iyi geldiği söylenir. Ancak tek karışım bitkilerini günde 5 fincandan fazla içmemek gerekir.
 • Kahvaltı yapın demek artık her diyetisyenin ve ebeveynin dilinde dolanan bir cümle olsa da neden önemli olduğuna değinmek lazım. Hem alınan besinle glikoz gelir, hem de asetilkolin salınımını arttırır.
 • Abur cubur diye bahsettiğimiz, özellikle basit şeker içeren besinler ilk 10 dakika konsantrasyonu aktif kılar ancak bu etki hemen sonrasında düşer. Hatta yapılan bir çalışmada 3 hafta sonra (6 - 12 yaş grubunda) performansın düştüğü görülmüştür.
 • Aslına bakarsanız yeterli ve dengeli dediğimiz her besin grubundan tüketilince bilişsel performansa iyi gelen hemen hemen herşeyi almış oluyoruz. Yani kısacası her kapı sağlıklı beslenmeye çıkıyor.

Diğer Yazılar