MENÜ
METABOLİZMANIZI CANLANDIRIN!

Yazılar

METABOLİZMANIZI CANLANDIRIN!

Bu havalarda biz üşüdükçe, vücudumuzun enerjiye olan gereksinimi artar ve daha fazla besin tüketme eğilimi gösteririz. Bu besinler de, daha fazla enerji veren, karbonhidrat ve yağ yönünden zengin besinlerdir. 

Ancak karbonhidrat ve yağ yönünden zengin besinleri tüketmek, vücuda ne kadar enerji veriyor olsa da, kilo almak bir o kadar kaçınılmaz olacaktır.

Bu sebeplerden yola çıkarak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ek enerjiyi, kilo alma endişesine kapılmadan, doğru besin tüketimi ile vücudumuza sağlayabiliriz. 

 

Mevsim değişikliğinin getirdiği soğuk algınlığı, yorgunluk ve depresyon eğilimine karşı, hem vücudunuzu koruyup hem de metabolizmanızı nasıl canlı tutabilirsiniz, gelin hep birlikte bir bakalım! :)

.  Günde 2.5- 3 litre su için!

 

·       Haftada 2-3 kez balık tüketin. Balık sezonundan yararlanmayı ihmal etmeyin! Omega-3 bakımından zengin olan lüfer ve palamut gibi balıkları sofranızda mutlaka bulundurun.

 

·       Antioksidan açısından zengin olan greyfurt tüketmeye çalışın.

 

·       Avakado gibi  E vitamini ve tekli doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Çeyrek avokado 1 tatlı kaşığı kadar yağ yerine geçer, porsiyonunuzu ayarlarken unutmayın!

 

·       Yüksek posa içeren mantarı, mutlaka yemeklerinizde kullanın. 

 

·       Brüksel lahanası gibi düşük kalorili, yüksek posa, demir, folat, manganez ve K vitamini bulunduran sebzeleri, ana yemek olarak tercih edin.

 

·       Ara öğünlerin yanında ise yeşil çay içmeniz, vücudunuza oldukça fayda sağlayacaktır. İçerisindeki EGCG (epigallokateşingallat) denen ve bedenin savunma sistemini güçlendiren fitokimyasallar ile yeşil çay, vücuda tokluk hissi veren hormonun, salınımını arttırır.

 

·       Detoks etkisi gösteren, tat tomurcuklarını sıfırlamaya yardımcı olan, sindirimi canlandırıp besin ögelerinin emilimine yardımcı olan, vücuttaki yağ depolarını azaltıcı etkiye sahip rezene çayını da ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

 

·       Ayrıca şeker metabolizmasını uyararak, kan şekeri seviyesini düşüren tarçını, suyunuza, çay veya kahvelerinize ekleyebilirsiniz.

 

·       Bağışıklık sistemini desteklemek için ise, ada çayı, kuşburnu ve ıhlamuru da gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

Bunların yanında tabi ki size özel bir sağlıklı beslenme programı uygulamak, fiziksel aktivitenizi arttırmak ve kaliteli uyku uyumak da metabolizmanız için en önemli noktalardır…

 

Diğer Yazılar