MENÜ
KORONA VİRÜS İÇİN D VİTAMİNİ KULLANALIM MI?

Yazılar

KORONA VİRÜS İÇİN D VİTAMİNİ KULLANALIM MI?

D vitamininin COVID-19 enfeksiyonu, hastaneye yatış ve ölüm oranı üzerindeki etkisi, son zamanlarda sadece bilim camiasında değil, aynı zamanda medyada da çok tartışıldı.

D vitamininin akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkileri yapılan çalışmalardan dolayı bilinmekteir. Bu nedenle COVID-19 ile de ilişkilendirilmiştir. Şiddetli COVID-19 risk faktörleri ile obezite, ileri yaş ve D vitamini eksikliği arasındaki çarpıcı örtüşme de, bazı araştırmacıların, D vitamini desteğinin COVID için önleyici veya tedavi edici olarak umut vaat edebileceğini varsaymalarına yol açtı.

 

Çeşitli ülkelerden elde edilen sonuçlar, D vitamini seviyeleri ile COVID-19 hastalığının ciddiyeti ve sonuçta ortaya çıkan ölüm oranı arasında ters ilişki olduğunu bildirmektedir. Bu durum da D vitamininin enfeksiyona karşı bağışıklık üzerindeki olası bir etkisine işaret ediyor.

 

Ø  Spesifik olarak, İspanya ve İtalya’da, D vitamini eksikliği fazladır. Ayrıca dünya çapında en yüksek COVID-19 enfeksiyonu ve ölüm oranlarından bazılarına sahiptir.

 

Ø  Tersine, İskandinav ülkeleri, resmi gıda takviyesi nedeniyle daha yüksek D vitamini seviyelerine ve daha düşük COVID-19 enfeksiyonu ve ölüm oranlarına sahiptir.

 

Bu verilere göre D vitamininin olumlu etkileri vardır diyebiliriz. Ancak diğer veriler böyle bir bağlantıyı sorgulamaktadır.

Ø  Örneğin, D vitamini eksikliği en az % 50 olan bir ülke olan Yunanistan, doğrulanmış COVID-19 sayısının en düşük olduğu ülkeler arasındadır.

 

Ø  Ekvatordaki bir ülke olan Brezilya'da ise COVID-19 hem vaka hem de ölüm oranları yüksektir.

 

Açıkça, gözlemsel verilerin birçok karıştırıcı faktörü vardır ve şimdiye kadar, COVID-19 açısından D vitamininin belirli bir rolü olup olmadığını test etmek için yeterli çalışma yapılmamıştır.

 

Şu anda COVID-19 riskini azaltmak için D vitamini önermeyi destekleyecek yeterli kanıt olmamasına rağmen, birçok insanın evlerde güneş ışığından uzak daha fazla zaman geçirdiği ve kemik ve kas sağlığı için ihtiyaç duydukları D vitaminini alamayabilecekleri göz önüne alınmalı ve D vitamini eksikliği olabileceği düşünülmelidir.

 

D vitamin eksikliğinin kas güçsüzlüğü, kemik ağrısı, halsizlik, depresiflik gibi belirtileri vardır. Besinlerden çok iyi bir şekilde D vitamini alamayız. Güneş ışınlarından faydalanma ile vücudumuzda sentezi artar.

Dünya Sağlık Örgütü eksikliğe bakmaksızın günlük 400-800 IU D vitamini takviyesi öneriyor. Bir kan tahlili yaptırdıktan sonra uzman kontrolünde dozu düzenlenebilir.

 

Diğer Yazılar