MENÜ
CORONA VİRÜSLE UĞRAŞIRKEN DİYET YAPMAMALI MIYIZ?

Yazılar

CORONA VİRÜSLE UĞRAŞIRKEN DİYET YAPMAMALI MIYIZ?

Bu günlerde çeşitli duyumlardan dolayı diyet yapmayı bırakmalı mıyız diye herkes endişeli… Evet, bir noktada haklılar. Çünkü bilinçli-bilinçsiz çoğumuz diyet yapmayı, aç kalmak, yüzünün solması, gözünün ferinin kalmaması, yani kişiyi her an bayılacakmış gibi bir durumuna sokması olarak biliyoruz. “Kilo verince bağışıklık düşer ve hasta olursun.”, “Can boğazdan gelir.” Gibi cümlelerde de süslüyoruz belki cümlelerimizi… Peki işin geyik kısmı bir yana gerçekten diyet yapılmamalımı? Öncelikle diyet derken şuna bakmak lazım. Diyet yapmak ne demek? Diyet kelimesinin anlamı nedir? 

 

Diyet: Sağlığı korumak ya da düzeltmek gereğiyle uygulanan beslenme düzenidir. 

 

Yani bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey, sağlığı korumak ve düzeltmektir. 

 

Ama halk dilinde “diyet = zayıflamak” olarak görülüyor. Zayıflayınca da vücut direncinin düşeceğine inanılıyor. Bir noktada doğru bir noktada durum bunun tam tersi!

 

Beslenme uzmanları yani diyetisyenler tarafından yapılan ve kişiye özel planlanan ‘’diyetler’’ sağlığı korumak üzerinedir. Her bireyin varsa kronik hastalıkları, rahatsızlıkları, vitamin eksikleri, daha önce geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, varsa alerjisi olan besinler sorgulanır. Bazal metabolizma hızına uygun kaloride her besin grubunu da yeterli ve dengeli bir şekilde içerecek, bireyin kan şekeri düşmeyecek şekilde öğün içerikleri ve saatleri planlanır. İnce ince düşünülen ve planlanan beslenme programları sonucunda bireyin hem sağlığı korunmuş olur hem de varsa sağlığı riske atan fazla kilolarından kurtulmuş olur.  Ama kişi, diplomasız diyetisyense evet yazdığı diyeti kesinlikle yapmayın. Çünkü o tüm yukarıda saydıklarımı göz ardı edip size bilinçsiz ve sağlıksız bir yöntemle kilo verdirecektir. Bu nedenle bence medyada söyle bir furya dolaşmalı bu süreçte diyet yapın ama bedeninize eziyet etmeyin.  Yani diyetle eziyeti karıştırmayın. Bu noktada artık hem fikir miyiz?

 

Diyet yapmayın denince; bir diyabet hastası diyetini yapmazsa, bir inflamatuar rahatsızlığı olan hasta diyetini yapmazsa, immün sistem hastalığı olan kişi diyetini yapmazsa ne olacak ?  Sağlığından olacak… 

 

Lütfen bu dönemde hepimizin risk altında olduğunu unutmayın. Özellikle corona virüs nedeniyle risk grubu olan 65 yaş üzeri olan kişilerin beslenmesi vücut direncinin sağlanması için daha da çok önem taşımaktadır.

 

Bağışıklık sisteminin çok önemli olduğu bu günlerde doğru beslenin. Bu konuda en doğru bilgiyi diyetisyenlerden edinebilirsiniz.

 

  •  4 besin grubundan size en uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenin.

1.Süt ve süt ürünleri

2. Et, yumurta, kurubaklagil 

3. Sebze ve meyve 

4. Ekmek ve tahıl 

  • Günde ortalama 2.5-3 litre su için. 
  •  Bağışıklığınızı güçlendirecek sarımsak, soğan, zerdeçal, zencefil, yoğurt, kefir, sebze-meyve gibi besinlerden destek alın. 
  •  Kişisel hijyeninize ve mutfak hijyenine dikkat edin.
  • Yaşınıza göre gereksiniminiz kadar vitamin, mineral ihtiyacınızı karşılamaya özen gösterin.
  • Bu dönemde daha çok ev ortamında hazırlanmış yiyecekleri tercih edin.
  • Biberiye ,kekik ,karabiber, kırmızı pul biber vb baharatlar kullanın. 
  • Uyku düzenimizi sağlayın ve stres kaynaklarınızı azaltmaya çalışın

 

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günlük ihtiyaçların üzerinden beslenmek sizi korumaz aksine sağlığınızı riske atmış olabilirsiniz. Aşırı kilo alımı kolesterol, kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet gibi birçok rahatsızlığı tetikleyerek sorunlara yol açabilir. 

 

Unutmayın diyet yapmak sadece kilo vermek değildir!

 

 

Diğer Yazılar