MENÜ
SEN BENZERSİZSİN

Yazılar

SEN BENZERSİZSİN

Senin gibi kimse yok…

İnsan ırkının üyeleri olarak hepimiz için geçerli birçok ilke vardır. Örneğin, hepimizin vitaminlere ihtiyacı var; ancak en yüksek performans için ihtiyacımız olan gerçek miktar bireyden bireye değişir. Genetik olarak ailenizden miras aldığınız evrimsel dinamiklere ve genetiğinizin fetal gelişim ve erken bebeklik döneminde çevrenizle etkileşimine bağlıdır. Bu faktörlerin karmaşık etkileşimi, diğer bireylere açıkça benzer olmasına rağmen, her bireyin biyokimyasal olarak benzersiz olmasını sağlar. Biyokimyasal bireysellik olarak adlandırılan bu ilke, ilk olarak 1956'da Dr. Roger Williams tarafından önerilmiştir. ‘’Biyokimyasal Bireysellik’’ her birimiz için organlarımızın farklı şekil ve boyutlarda olduğunu, protein, vitamin ve mineraller için farklı enzim seviyelerine ve farklı ihtiyaçlara sahip olduğumuzu gösterir. Bir kişiden diğerine vitamin ihtiyacında on kat fark görülebilir. Örneğin, çoğu çok benzer bir diyette olan 92  kişinin kanında A vitamini seviyesinin karşılaştırılmasında 30 kat fark bulunmuştur. Tekrarlanan testler, bireylerin A vitamini kan seviyesinin oldukça tutarlı olduğunu, ancak bireyden bireylere olan seviyelerin önemli ölçüde değiştiğini ortaya koymuştur. Bu, bugünün RDA'ları tarafından göz ardı edilen bir gerçek olan A vitamini ihtiyacını göstermektedir.

Bazılarımız, protein veya yağ sindiriminde zorluk çekerler veya ortalama diyetin sağlayabileceğinden daha fazla vitamin gerekir. Bu, belirtileri zihinsel hastalıkları da içeren, bazen sindirim ve cilt problemleriyle birlikte görülen vitamin eksikliği hastalığı pellagrası tarafından iyi bir şekilde gösterilmektedir. Çoğu insan için günde sadece 10 mg B3 vitamini (niasin), pellagrayı önleyecektir. Bir pilavda veya bir avuç fıstıkta bulacağınız miktar budur. Yine de, Kanada'daki Saskatchewan eyaletinin psikiyatrik araştırma direktörü olan Dr. Abram Hoffer, şizofreni tanısı alan birçok hastaya günde 1000 mg veya daha fazla verildiğinde daha iyi olduğunu ve daha iyi kaldığını buldu. Yani bu insanların sağlıklı kalabilmeleri için ortalamadan yüz kat daha fazla ihtiyaç vardır.

 

Bir adamın yemeği başka bir adamın zehiridir...

Royal College of Physicians'a göre, üç kişiden biri hayatlarında bir noktada alerjiden muzdariptir ve gıdalar alerjik semptomların en yaygın sebebidir. Lucretius'un MÖ 50'de söylediği gibi, ' bir adamın yemeği başka bir adamın zehiridir.' Semptomların çoğu, rahatsız edici bir yemek yedikten hemen sonra ortaya çıkmaz, ancak yirmi dört saatlik bir süre boyunca ortaya çıkar, bu nedenle belirli bir gıdanın size uygun olmadığını bilmeden yıllarca yaşamak kolaydır. Gıda alerjisi durumunda ortaya çıkabilecek semptomlar: kurdeşen, bulantı, mide spazmı, ağrı, ishal, deride kaşıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, solunum yollarında daralma, anaflaksidir.

 

·       Yemeklerden sonra daha kötü hissettiğinize dikkat edin. Ortak gıdaları arayın, iki hafta boyunca ortadan kaldırın, sonra nasıl hissettiğinizi görün.

·       Sırf başkalarının belli bir yiyeceği tolere edebileceği sizin de tolere edebileceğiniz anlamına gelmez.

·       Kendi beslenme gereksinimlerinizi değerlendirin ve sağlıklı, enerji dolu ve semptomsuz hissedene kadar önerilen besinleri destekleyin.

·       Hangi yaşam tarzının sizin için en uygun olduğunu bulun ve yaşamınızı buna göre ayarlayın.

·       Ailenizle ilgili belirli sağlık sorunlarınız varsa, beslenmenizi buna göre ayarlayın.

·       Vücudunu dinle. Size tüm uzmanlardan daha fazlasını söyleyecektir.

 

Bunlar, her kişinin beslenmesinin herkesten biraz farklı olabileceğini gösteren birkaç örnektir. Beslenme kişiye özeldir ve ideal beslenmeniz için mutlaka bir beslenme uzmanına danışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Diğer Yazılar