MENÜ
EN HIZLI NASIL KİLO VEREBİLİRİM ?

Yazılar

EN HIZLI NASIL KİLO VEREBİLİRİM ?

Kilo vermek isteyen herkes bu kiloları bir an önce verip kurtulmak ister.  ‘’Peki ben hedefime ne zaman ulaşırım?’’, ‘’ Daha hızlı nasıl kilo verebilirim?’’, ‘’Beni en hızlı  hangi liste zayıflatır?’’ bu cümleleri çok duyarız. Hızlı kilo verme amacıyla internet sitelerinden bulunan şok diyetleri, detoksları deneyenler maalesef var. En başta belki istediği miktarda sonuç alınsa bile daha sonra verilen kiloların dönüşü kaçınılmaz oluyor. Tamamı veya daha fazlası geri alınabiliyor. Çünkü kısa süreli kilo kayıpları  genellikle vücut yağından ziyade su ağırlığının atılmasına neden olur. Uzun vadede uygulanan yanlış diyetlerde ise kas kaybı görülebilir. Unutmayın kas kaybı sadece kol kasından değil kalp kasından da olabilir.

 

Diyet yaparken bazı kişilerin kendinden emin ve başarılı hissetmek, daha iyi motive olabilmek için güzel sonuçlar görmesi gerekiyor. Bu istek de onların uzun vadeli yaşam tarzı değişikliklerini kolaylaştırmak için gereken motivasyonu ve ivmeyi oluşturmalarını sağlıyor. Yaşam tarzı değişiklikleri kalıcı kilo kaybı sonuçları elde etmenin en iyi yoludur. Bunun için ise hızlı kilo kaybına hiç gerek yok.

 

 Nereden başlayabiliriz?

 

·      Hızlı sonuçlar için önce en çok tırtıklamaya yöneldiğiniz ürünleri azaltarak başlayabilirsiniz. Bunlar kuruyemişler, şekerli yiyecekler ve içecekler, fastfood besinler, hatta bazı kişiler için en çok aşırıya kaçılan besin meyveler bile olabilmektedir. Çok kaçırdığınız ne varsa azaltarak başlayabilirsiniz.

 

·      Mutfağınızdan paketli ürünleri temizleyebilirsiniz.

 

·      Dolabınızdaki yağlı ürünleri, az yağlı veya yağsız olanlarla değiştirebilirsiniz.

 

·      Ödem yapabilecek tuzlu ürünler, turşu, soslar, tuzlu kuruyemişlerden kaçınabilirsiniz.

 

·      Doygunluğu arttırmak için öğünlerinize yağsız salata ve sade maden suyu ekleyebilirsiniz.

 

·      Tükettiğiniz makarna, pirinç, ekmek gibi tahılları posa miktarını ve doygunluğu arttırmak için tam buğday makarna, bulgur, tam tahıllı ekmek gibi glisemik indeksi daha düşük seçeneklerle değiştirebilirsiniz.

 

·      Az su içiyorsanız her gün biraz daha arttırabilirsiniz.

 

 

Unutmayın, kaybettiğiniz kiloları kalıcı olarak korumak istiyorsanız, uzun vadede sürdürebileceğiniz bir yeme düzeni edinin, böylece sonu gelmeyen kilo verme yolunda başka bir çılgın yolculuk yapmayacaksınız.

 

Diğer Yazılar