MENÜ
YAĞ KAYBINI EN DOĞRU NASIL ÖLÇEBİLİRİZ?

Yazılar

YAĞ KAYBINI EN DOĞRU NASIL ÖLÇEBİLİRİZ?

Vücut kitlesi, yağ kütlesi ve yağsız kütle olmak üzere iki bölümden oluşur. Vücut yağ kütlesi; derialtı yağ doku, organ çevresi yağı gibi vücuttaki yağ dokusunu belirtirken; yağsız kütle ise kas, kemik, organlar, bağ doku vb ifade eder.

 

Vücut yağ kütlesi için referans öneriler bulunmasa da; vücut yağ oranı erkekler için %15-20, kadınlar için %20-25 değerleri ideal olarak kabul edilmektedir.

 

Peki, kilo verdiğimizde, doğru kilo kaybını gösteren en iyi ölçütlerden biri olan yağ kaybettiğimizi nasıl anlarız?

 

Vücutta yağ dokunun ölçülmesi için birçok yöntem geliştirilmiştir.  En sık kullanılan yöntemlerden biri BIA analizidir. Diyetisyene gittiğinizde tartıldığınız cihazlar bunlara örnektir. Temel prensibi, vücuda uygulanan düşük bir elektriksel akıma vücuttaki yağ dokusu ile yağsız dokunun elektriksel geçirgenliğinin farklı olması sonucu farklı dirençler göstermesidir. Bu sayede doku analizi yapılabilmektedir.  

 

BIA ölçümünün güvenilirliği birçok çalışmada belirtilmiştir. Ne kadar doğru bir gösterge olsa da; hormon düzeyleri, stres durumu, spor yapma durumu, ödem, menstruasyon dönemi, alkol veya kafein kullanımı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Bu ölçütler her haftalık ölçümde standart olmadıkça ölçümlerde hata olabileceği unutulmamalıdır. 

 

Bu ölçümün en güvenilir ve doğru sonuçları verebilmesi için; 

- Testten en az dört-beş saat öncesinde hiçbir şey yememiş ve içmemiş olması, 

- Testten 12 saat öncesinde hiçbir egzersiz yapmamış olması, 

- Testten önce 24 saat içinde alkol ve kafein içeren yiyecek ve içecekleri ve tüketmemiş olmak gerekir. 

 

Bunların dışında; Hamileliğin ilk dönemindeki kadınlara ve kalp pili taşıyan kişilere uygulanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. 

 

Peki her hafta BIA ölçümüne bakarak yağ kaybettiğimize dair doğru bir karar veremiyorsak ne yapmalıyız?

 

Vücutta yağ kaybını gösteren en önemli ölçütlerden biri de mezura ile çevre ölçümleridir. Her ay düzenli yapacağınız mezura ölçümleri yağ kaybettiğinizi anlamanın en iyi ölçütlerinden biridir.  

Bunun dışında; kaliper ölçümü kullanılabilecek en doğru ölçüm tekniklerinden biridir. Özellikle sporcularda sıklıkla kullanılan kaliper ölçümü ile vücudunuzun belirli bölgelerinden deri kıvrım kalınlığınız ölçülür. Bu sonuçlar çeşitli formülasyonlara yerleştirilerek vücut yağ yüzdeniz hesaplanır. 

 

Biz de Diyetin Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak en doğru sonucu görebilmek için bu yöntemlerin 3’ünü bir arada kullanmaya özen gösteriyoruz. 

Diğer Yazılar