MENÜ
KİLO ALMANIN DİYETİ Mİ OLUR ?

Yazılar

KİLO ALMANIN DİYETİ Mİ OLUR ?

Tabi ki olur! Kilo vermek kadar kilo almak isteyenler için de kişiye uygun bir beslenme programını takip etmek önemlidir.  Peki kimler kilo alma diyeti uygulamalıdır ?

 

Zayıflık olarak bilinen durum beden kitle indeksinin 18.5’in altında olmasıdır. (Beden kütle indeksi kilonuzun, boyunuzun karesine bölümü ile bulunur; kg/m). Zayıflığın sebepleri arasında yetersiz beslenme,  iştahsızlık, çeşitli hastalıklar, hormonal sorunlar, sindirim ve emilim problemleri görülür. Öncelikle bir doktor kontrolünden geçerek zayıflığınızın sebebini öğrendikten sonra bir beslenme uzmanı yardımıyla kilo almaya başlayabilirsiniz. Kilo vermeye göre daha uzun bir süreç olduğu için kararlı ve sabırlı olmalısınız. Çünkü her istediğinizi yiyerek kilo almak çok sağlıklı olmayacaktır. Daha çok bölgesel yağlanma olarak sonuçlanabilir.

 

Bu nedenle doğru kilo alma, sağlıklı besinlerin size uygun miktarlarda tüketilmesi ile gerçekleşir.

 

·      Öncelikle bir kan tahlili yaptırıp vitamin-minerak eksiklikleriniz olup olmadığına baktırın. Eğer varsa uzman kontrolünde takviye kullanıp, eksik olan besin ögesinden zengin besinleri günlük diyetinize ekleyin.

 

·      Günlük beslenmenizde sağlıklı karbonhidrat ve protein kaynaklarına öğünlerinizde yer verin. Örneğin et veya tavuk ızgaranın yanında bulgur pilavı ve yan ürün olarak yoğurt uygun bir menü örneği olabilir.

 

·      Mutlaka günde 3-4 kez ara öğün yapın. Bunlardan birinde süt, yulaf ezmesi, kuruyemişler, muz, fıstık ezmesi gibi besinlerden oluşan yüksek enerjili bir smoothie hazırlayabilirsiniz

 

·      Kahvaltıyı asla ihmal etmeyin. Kahvaltınızda mutlaka yumurta ve peynir tüketin. Ayrı ayrı yemekten hoşlanmıyorsanız peynirli bir omlet tercih edebilirsiniz. Kahvaltıda enerji vermesi için taze sıkılmış portakal suyu, tahin-pekmez, tahin helvası gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

 

·      Düşük hacimli ve yüksek enerjili besinleri tercih edin. Bunlara kuruyemişler ve kuru meyveler en iyi örneklerdir. Ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

 

·      Öğünlerin hemen öncesinde su, meyve suyu, çorba gibi içeceklerle mide hacminizi doldurmayın. Çorbayı ana öğünlerde en son tercih edebilirsiniz.

 

·      Yemekleri iştahınızı açacak şekilde sevdiğiniz soslar ve baharatlar ile hazırlayın. Gözünüze hitap edecek şekilde tabaklayabilirsiniz.

 

·      Doğru bir spor kas kazanımına ve kilo almanıza destek olabilir. Bir uzman ile görüşebilirsiniz.

 

·      Düzenli uyku doğru kilo alımı için önemlidir.

 

Yani diyet sadece zayıflamak için yapılmaz. Ah kilo almakta ne var demeyin herkesin metabolizması birbirinden farklıdır unutmayın :)

Diğer Yazılar