MENÜ
NEDEN STRESTEN YİYORUZ? 

Yazılar

NEDEN STRESTEN YİYORUZ? 

Stres maalesef hayatımızda hep var. Özellikle bu pandemiden beri daha da fazla. Değişen hayat koşulları insan hayatını fazlasıyla etkiledi. Haliyle tüm bunlar da beslenmeyi etkiledi. Çünkü stresle baş etmek konusunda en kolay yollardan biri bir şeyler yemektir. Sevdiğimiz yiyecekleri yiyerek rahatlamak isteriz. Ya da bazı kişilerde tam tersi görülür. Stresten iştah kapanması olabilir. 

 

Stresten yiyeceklere yönelme sonucunda kilo alma, bölgesel yağlanma görülebilir. Özellikle şekerli ve yağlı yiyecekler tercih edildiği için kronik hastalıklara da yol açabilmektedir. Peki bu yiyeceğe yönelme nasıl başlıyor? 

 

Stres anında kortizol hormonu salgılanır. Bununla birlikte kan şekeri, metabolik hız, kalp ritminde değişiklikler görülür. Daha çok tatlı ihtiyacı ve yeme ihtiyacı artar. Bir kısır döngü olarak da yedikten sonra hızla artan kan şekeri dolayısıyla insülin hormonu salgılanır ve kan şekeri düşer. Ardından yeme isteği daha da artar.

 

Stres anında ne yapmalıyız? 

 

Yiyeceğe yönelmek çok kolay ama biraz kendimizi zorlayıp rahatlayacak başka çözümler bulabiliriz. 

-Egzersiz, spor veya yoga yapmak 

-Meditasyon yapmak 

-Müzik dinlemek 

-Kitap Okumak 

-Puzzle yapmak 

-El işi yapmak 

-Sevdiklerinizle konuşmak 

 

Bu listeye bir sürü alternatif eklenebilir. Stresliyken bir şeyler yediğimizde, yemeyi bitirdikten sonra stresimizin geçmediğini kendimize hatırlatmalıyız. Sadece anlık bir rahatlama yaşarız ve aldığımız onlarca fazla kalori ile sonradan baş etmek zorunda kalırız. O nedenle o an zor gelse bile başka bir yol denemekte fayda var.

Diğer Yazılar