MENÜ
NASIL ÖDEM ATARIZ ?

Yazılar

NASIL ÖDEM ATARIZ ?

 

 

Bazen tartıda hiç beklemediğimiz bir kilo görürüz! Sebebini anlayamayız. Kısa sürede bu ani değişimlerin sebebi ödem olabilir.  Ödem vücudumuzdaki hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ve doku aralarında, cilt altında toplanmasından kaynaklanır. Elimiz ayağımız şiş , çoraplarımız iz bırakmaya başladıysa ödem sebeplerini sorgulamak ve beslenmemizde bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

 

Ödemin bir çok sebebi olabilir:

 

-Çok tuzlu beslenmek

-Seyahat etmek

-Çok hareketsiz kalmak veya çok ayakta kalmak

-Yorgunluk

-Stress

-Uykusuzluk

-Kadınlarda regl dönemi ve öncesi

-Gebelik dönemi

-Bazı ilaçlar

-Aşırı karbonhidrat alımı

-Alkol

 

Ödem atmak için ise bir çok çözüm ararız. Farklı bitkisel kürler, mucizevi tedaviler gibi. Öncelikle yeterli ve dengeli beslenmenin yanında ödem atmak için neler yapabiliriz bir bakalım.

 

 -Dikkat edilmesi gerekenlerin başında su gelir. En iyi ödem atıcı sudur. Günde ortamala 3 litre su içmeye dikkat edelim.

 

- Tuz ve tuzlu besinleri  bir süre sınırlandıralım. Bunları turşu, salamura besinler, tuzlu kuruyemişler, tuzlu soslar, konserveler olarak düşünebilirsiniz.

 

- Günde en az 5000 adım atmak, hareketli olmak ödem atmanıza fayda sağlayacaktır.

 

- Düzenli uyku uyumaya dikkat edelim. Uykusuz kalmak da ödeme sebep olacağı için uykunuzu düzene sokmak önemlidir. Günde ortalama 7 saat kaliteli uyku yeterlidir.

 

-Maydanoz, kabak, ananas gibi bazı besinler ödem atmaya yardımcı olur. Maydanozu bir tutam olarak öğünlerin yanında yiyebiliriz. Kabağı sebze yemeği olarak veya fırınlayarak tüketebiliriz, ananası da gün içindeki meyve porsiyonumuza göre tercih edebiliriz. 1 porsiyon ananas, 1 parmak kalınlığında 1 halkadır.

 

-Posa alımımızı arttıralım. Yemeklerinizin yanında yağsız salata, yeşillik bulundurmaya özen gösterin.

 

-Bitki çayı olarak da kiraz sapı, yeşilçay, biberiye tüketebilirsiniz. Bir sağlık probleminiz yoksa günde 2-3 fincan bitki çayı yeterlidir.

 

 

Diğer Yazılar