MENÜ
DİYETTE SIVILAR GERÇEKTEN MASUM MU?

Yazılar

DİYETTE SIVILAR GERÇEKTEN MASUM MU?

Zayıflamak istediğinizde ya da çok kaçırdığınızı düşündüğünüzde; yarın yemek yemeyeyim maydanoz suyu içerim, smoothie yaparım diye düşündüğünüz oldu mu?


Ya da tüm öğünler bir şişenin içinde sadece meyve ve sebze suyu içeren sıvı detokslar denediniz mi ?

 

Zor bir tecrübe olmuştur.

 

Buna benzer durumlarla sık karşı karşıya kalıyoruz. En çok karşılaşılan durumlara bakalım:

 

1.     ÖDEM ATMAK İÇİN MAYDANOZ SUYU İÇMEK

 

Ödem atmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu etkiyi yapan maydanozdan çok su kısmı olacaktır. Maydanoz bıçak darbeleriyle besin değerini kaybedecektir. Bu nedenle gün içinde 2.5-3 litre su içmek, maydanozu doğramadan, öğünlerinizin yanında bir tutam yemek daha doğru olur.

 

2.     ANA ÖĞÜNDE YEMEK YERİNE SMOOTHİE İÇMEK

 

Aşırı kaçan bir öğünden sonra smoothie içmek biraz vicdanınızı ve sindirimi kolay olduğu  için vücudunuzu rahatlatabilir. Ancak midede doygunluk hissi uzun sürmeyeceği için geri kalan saatler geçmek bilmez ve kendinizi daha da yormuş olursunuz. Bir de sağlıklı olduğunu düşünerek planlanmadan eklenen malzeme miktarı sıradan bir ana öğünden daha fazla kaloriye sahip olabilir.

 

3.     1 BARDAK İÇECEKTEN NE OLACAK ?

Fazladan yenen yiyecekler her zaman göze batarken içilen içecekler göz ardı edilebilir. Ama içtiğiniz bir meyve suyunun kalorisi hiç de yok sayılacak kadar değildir. Meyveli maden suları, kremalı toz kahveler, şekerli içecekler günlük tüketimde aklımıza bile gelmeyen, öğün yerine sayılmayan ama bazen bir ara öğün sayılabilecek kalorilerdir.

 

 

Bunun yerine tercih edebileceğimiz kalorisiz içeceklerin başında su gelir. Ayrıca şekersiz bitki çayı, kremasız-şurupsuz-şekersiz kahve, sade maden suyu , şekersiz çay kalorisi olmayan ve kişiye göre günlük dozu aşmayacak şekilde rahatça tüketebileceğiniz içeceklerdir.

 

Öğünlerinizi dengelemek için tercih edeceğiniz yol bilinçsiz bir şekilde sıvılara güvenmek olmamalı!

 

·      Börek, mantı gibi karbonhidrat ağırlıklı bir öğün kaçamağınız olduysa bir sonraki öğünde protein içerikli bir öğün yapabilirsiniz.

·      Kebaplar gibi proteinden ve yağdan zengin bir öğün sonrası 1 porsiyon sebze veya baklagil tercih ederek liften zengin bir öğün yapabilirsiniz. 

·      Ödemli iseniz bol su içebilir, aşırıya kaçmadan maydanoz tüketebilir, günde 2 fincan kiraz sapı çayı içebilir, meyve olarak 1 parmak kalınlığında bir halka ananas tercih edebilirsiniz.

Diğer Yazılar