MENÜ
Bir Tavsiye

Yazılar

TATİL GÜZELDİ, AMA AH ŞU KİLOLAR OLMASA…

Bu yazımı her tatilde kilo alan ve iştahını baskılayamayan kişilere ithafen yazıyorum. Çünkü çoğu kişinin tatil kilo alma bakımından korkulu rüyası haline geliyor. Yılın yorgunluğunu atmak için gidilen tatiller, özgürce yenen yemekler, hem ruhunuzu hem de bedeninizi besleyebiliyor; ama çoğu kişi için bu mutlu sonla bitmiyor.  Çünkü tartının ibresi hep yukarıyı gösteriyor.  Klasik bir cümle haline gelen ‘gidince diyete başlayacağım’ her ağızda farklı tonlarda çıkan ortak cümle oluyor. Peki, gelelim sadede, neler yapalım da atalım şu kiloları?

  • İlk önerim bedeninizi ters köşe yapın. Yani sürekli tükettiğiniz besinleri tatil dönüşü biraz sınırlandırın.
  • Tatilde alkol tüketimi fazla olduysa, alkol kalori olarak ekmek grubuna girer, ekmeği biraz azaltın.
  • Tatilde yağlı besinlerin tüketimi fazla olduysa, tatil dönüşü daha az yağlı besinleri tercih edin. Örneğin; döner yerine şiş, kızartma yerine ızgara, tam yağlı süt yerine az yağlı süt ürünleri, yağlı salatalar yerine bir süre yağsız salataları tercih edin.
  • Karbonhidrat dediğimiz ekmek, makarna, pilav, çorba gibi besinlerin tüketimi biraz kaçtıysa, kısa süreli kısıtlama yapabilirsiniz. Kısa süreli dedim, çünkü uzun süre azaltmanız demek beslenmenizde proteinin artması anlamına gelir ki, bu da ağız kokusuna, safra taşına, ürik asit yükselmesine ve uzun vadede kemik erimesine yol açar.
  • Posa vücudun süpürgesidir. Hem toksinleri atar, hem bedeni temizler, hem tok tutar, hem ödemi atar, hem de bağırsaklara iyi gelir. Özellikle yağı azaltacağınız ve tok kalmak isteyeceğiniz bu dönemde, tabağınızın yarısını sebzelere ayırın.
  • ‘Kilo vermek için ne yapabilirim?’ diye sorulduğunda ilk cevabım suyu iyi tüketin olur. Çünkü H2O metabolik faaliyetlere katılır, tok tutar. Yapılan bir çalışmada yemek öncesi içilen suyun yüzde 44 oranında yağ yaktığı görülmüş. Burada önemli bir nokta; içtiğiniz su idrarınızın rengini su gibi sarı yapacak şekilde olsun. Bunu okuyup günde bir sebil su bitirmeyin. Gece 21:00 - 22:00’den sonra bir şey tüketmemeye özen gösterin ki, gece mideniz leptin hormonunun yağ yakabilmesi için boş olsun.
  • Bitki çayları da içebilirsiniz. Yeşil çay, mate, beyaz çay, bamya çiçeği çayı önereceğim çaylar arasındadır. Ancak tek karışım olan çayları günde 5 fincandan fazla içemeyin.
  • Ve hepsinden önemlisi unutmayın ki; gereksiz kilo sağlık sorunu, diyet süresi, gibi birçok stresli durumlarla karşınıza çıkabilir. 1 kiloyu vermek 1 hafta, 5 kilo vermek en az 5 haftadır; çünkü süre uzadıkça kaçamaklar artar ve her beş kilo şeker, insülin seviyesi, D vitamini ve tansiyonunuzu etkiler. 5 kilo sınırınız olsun. İster tatil dönüşü, ister rutin hayat koşturmacısında; kilo alınca hemen harekete geçin!

Diğer Yazılar